» تکنولوژی » افزایش سرعت چرخش زمین می تواند باعث ایجاد اولین ثانیه کبیسه منفی در تاریخ شود
افزایش سرعت چرخش زمین می تواند باعث ایجاد اولین ثانیه کبیسه منفی در تاریخ شود
تکنولوژی

افزایش سرعت چرخش زمین می تواند باعث ایجاد اولین ثانیه کبیسه منفی در تاریخ شود

1403-03-08 00714

تغییر سرعت چرخش زمین می‌تواند احساس ما از زمان، ساعت‌ها و دنیای کامپیوتری ما را تهدید کند؛ البته فقط برای یک ثانیه. حالا برای اولین‌بار در این دنیای کامپیوتری، احتمالاً باید در سال ۲۰۲۹ یک ثانیه از ساعت‌های جهان کم کنیم، چون زمین سریع‌تر از قبل می‌چرخد. این پدیده «ثانیه کبیسه منفی» نام دارد.

طبق گزارشAP، ثانیه کبیسه منفی یک پدیده بی‌سابقه است و می‌تواند به یک مسئله بزرگ تبدیل شود.

برای هزاران سال، سرعت چرخش زمین به دور خودش به‌تدریج کاهش یافته است. این کاهش به‌دلیل جزر و مد ناشی از گرانش ماه رخ می‌داد و نرخ آن نیز در طی زمان تغییر می‌کرد.

از طرف دیگر، در ۵۰ سال گذشته، فعالیت‌های هسته و صفحات پوسته زمین به گونه‌ای تغییر یافتند که سرعت چرخش آن بیشتر شود. اما ذوب‌شدن یخ‌های دو قطب زمین اثر کشندی ماه را بیشتر می‌کرد و مانعی بود در برابر سرعت گرفتن چرخش زمین.

دانشمندان می‌گویند از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ کاهش سرعت زمین متوقف شد و حالا به‌طور اجتناب‌ناپذیری به ثانیه کبیسه منفی نزدیک می‌شویم.

نتایج پژوهشی که به‌تازگی در ژورنال Nature منتشر شده نشان می‌دهد که احتمالاً در سال ۲۰۲۹ باید یک ثانیه از ساعت‌های جهان کم شود. یعنی مثلاً در یک روز مشخص، ساعت از ۱۱:۵۹ و ۵۸ ثانیه به ۰۰:۰۰:۰۰ بپرد و ۱۱:۵۹ و ۵۹ ثانیه حذف گردد.

این پژوهش اشاره می‌کند که اگر آثار تغییر اقلیم وجود نداشت، مجبور بودیم این کار را در سال ۲۰۲۶ انجام دهیم.

ثانیه کبیسه منفی
این نمودار نشان می‌دهد که ذوب یخ‌های قطبی جلوی افزایش سرعت چرخش زمین را گرفته است. در منحنی آبی، اختلاف ساعت اتمی و نجومی بدون اثر ذوب یخ‌ها نشان داده شده است.

چرا ثانیه‌های کبیسه وجود دارند؟

بیش از پنج دهه است که ساعت‌های اتمی به‌عنوان معیار زمان استاندارد استفاده می‌شوند. این ساعت‌ها برخلاف ساعت نجومی با کاهش سرعت چرخش زمین کند نمی‌شوند.

از آن زمان، دانشمندان زمان اتمی و نجومی را دنبال می‌کنند. در سال‌هایی که زمین کند می‌شد، ساعت نجومی هر روز ۲٫۵ میلی‌ثانیه عقب می‌افتاد. یعنی ساعت اتمی زودتر از زمین یک شبانه روز را تمام می‌کرد.

برای جبران این اختلاف، اخترشناسان از ثانیه‌های کبیسه استفاده می‌کردند. یعنی پس از ۱۱:۵۹:۵۹، یک ثانیه ۱۱:۵۹:۶۰ اضافه می‌شد و بعد ثانیه ۰۰:۰۰:۰۰ می‌آمد. بین سال‌های ۱۹۷۲ تا ۲۰۱۶، دانشمندان از ۲۷ ثانیه کبیسه برای تنظیم اختلاف دو زمان اتمی و نجومی استفاده کردند.

اضافه‌کردن یک ثانیه به ساعت در دنیای به‌شدت کامپیوتری امروز دشوار است. ثانیه کبیسه می‌تواند برای وب‌سایت‌ها، سیستم‌عامل‌ها، تراکنش‌های مالی، خطوط هوایی و ماهواره‌ها دردسرساز باشد.

به همین دلیل دانشمندان تلاش کرده‌اند تا با تغییر استانداردها، نیاز به ثانیه‌های کبیسه را به حداقل برسانند. کمپانی‌های بزرگی مانند گوگل و آمازون نیز راه‌حل‌های مخصوص خود را برای ثانیه‌های کبیسه داشته‌اند؛ آن‌ها به‌جای اضافه‌کردن یک ثانیه، کسرهای کوچکی از ثانیه را به تمام ثانیه‌های یک روز اضافه می‌کردند.

حالا سیستم‌های کامپیوتری باید با چالش پیچیده‌تر ثانیه‌های کبیسه منفی روبه‌رو شوند. زیرا تمام این سیستم‌ها برای اضافه‌کردن یک ثانیه کبیسه طراحی شده‌اند، نه کم‌کردن آن.

بااین‌حال، همچنان مشخص نیست که افزایش سرعت گردش زمین دائمی است یا نه. بسیاری خوش‌بین هستند که شاید اصلاً نیازی به ثانیه‌های کبیسه منفی نداشته باشیم.

برخی می‌گویند گردترشدن زمین از زمان عصر یخی باعث افزایش سرعت چرخش آن شده است؛ درنتیجه این افزایش پایدار است. برخی دیگر می‌گویند افزایش سرعت تنها ناشی از یک فعالیت موقت در هسته است و به‌سرعت از بین می‌رود.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت