» تکنولوژی » ایالت کالیفرنیا لایحه «حق جدایی از کار» در ساعات غیراداری را معرفی کرد
ایالت کالیفرنیا لایحه «حق جدایی از کار» در ساعات غیراداری را معرفی کرد
تکنولوژی

ایالت کالیفرنیا لایحه «حق جدایی از کار» در ساعات غیراداری را معرفی کرد

1403-03-14 001,363

در دنیای سرمایه‌داری استفاده حداکثری از نیروی کار به موضوعی رایج تبدیل شده و تعادل بین ساعات شخصی و کاری افراد را برهم زده است. حالا ایالت کالیفرنیا پس از استرالیا، فرانسه و اسپانیا از طرح قانونی رونمایی کرده است که درصورت تصویب، حق جدایی از کار را برای افراد محفوظ می‌دارد.

به‌ گزارش San Francisco Standard، در ایالات‌متحده قوانین اندکی وجود دارد که مانع از اعمال فشار کارفرمایان علیه کارمندان در ساعات غیراداری شود. اما «مت هِینی»، نماینده مجمع ایالت کالیفرنیا، لایحه‌ای تحت عنوان AB 2751 یا «حق جدایی» را معرفی کرده است که می‌خواهد این مشکل را تا حدی برطرف کند.

این لایحه فعلاً در مراحل ابتدایی قرار دارد، اما اگر تصویب شود، کارفرمایان حاضر در این ایالت را وادار خواهد کرد تا ساعات کاری دقیق کارمندان را مشخص کنند و اطمینان یابند که در ساعات غیرکاری مزاحم آن‌ها نمی‌شوند. زمان‌هایی که افراد ممکن است مجبور به اضافه‌کاری شوند نیز باید در قرارداد آن‌ها ذکر شود؛ البته برای نیروهای بخش اورژانس استثنائاتی درنظر گرفته خواهد شد.

نقض قانون جدایی از کار کالیفرنیا مشمول پرداخت جریمه خواهد بود

سازمان کار کالیفرنیا وظیفه نظارت بر اجرای این قانون احتمالی را بر عهده خواهد داشت و شرکت‌ها را بابت نقض آن حداقل 100 دلار جریمه می‌کند. اجبار کارمندان به پاسخ‌گویی به تماس‌های ویدیویی، تلفنی، ایمیل و پیامک همگی از مصادیق نقض این لایحه هستند.

هنوز مشخص نیست که از لایحه AB 2751 چقدر حمایت خواهد شد، اما این لایحه در ایالتی که هاب فناوری و یکی از مراکز بزرگ اقتصادی است، می‌تواند تأثیر بزرگی بر زندگی افراد داشته باشد و حتی دیگر ایالت‌ها و شاید کشورها را به بازنگری در قوانین ترغیب کند.

چندی قبل در خبری اعلام شد که سنای استرالیا هم طرح جدیدی را تصویب کرده است که به کارمندان اجازه می‌دهد در ساعات غیراداری خود را درگیر مسائل کاری نکنند؛ البته آن طرح هم هنوز رسماً تأیید و اجرا نشده است.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت