» تکنولوژی » خطر سکته مغزی و زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر است
خطر سکته مغزی و زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر است
تکنولوژی

خطر سکته مغزی و زوال عقل در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر است

1403-03-06 00980

محققان با تجزیه‌وتحلیل بیش از 13 هزار نفر نشان دادند که در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، تغییراتی در رگ‌های خونی مغز آن‌ها رخ می‌دهد که می‌تواند خطر سکته مغزی و زوال عقل را افزایش دهد.

براساس مقاله منتشرشده در Neurology، محققان مؤسسه جورج استرالیا برای تعیین شیوع تغییرات پنهان عروق مغزی در بزرگسالان مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی، بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی و دیگر موارد یک بررسی بزرگ انجام داده‌اند که شامل 221 مطالعه مختلف بین سال‌های 1988 و 2022 می‌شود. این پژوهش جامع‌ترین بررسی سیستماتیک تغییرات پنهان مغزی در افراد مبتلا به طیف وسیعی از بیماری‌های قلبی تا به امروز است.

تغییرات پنهان عروق مغزی در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی

اگرچه احتمال ایجاد تغییرات در سیستم عروقی مغز در افراد مبتلا به بیماری قلبی دو تا سه برابر بیشتر از افراد عادی است، اما اغلب این امر نادیده گرفته می‌شود، زیرا این بیماران به طور معمول تحت تصویربرداری مغزی قرار نمی‌گیرند مگر اینکه دچار سکته شده باشند.

تغییرات رگ‌های خونی در مغز مانند آنفارکتوس یا سکته مغزی خاموش (SBI) و بیماری عروق کوچک مغزی (CSVD) که فقط با تصویربرداری مغزی قابل تشخیص است، معمولاً در افراد مسن یا افرادی که فشار خون بالا دارند رخ می‌دهد و می‌توانند منجر به نقص عصبی شوند و خطر طولانی مدت سکته مغزی یا زوال عقل را افزایش دهند.

حالا یافته‌های پژوهش جدید نشان می‌دهد که اینگونه تغییرات پنهان عروق مغزی در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی بیشتر است. به عبارت دقیق‌تر، در بیماران قلبی که در پژوهش بررسی شدند، دو سوم از آن‌ها دارای ضایعات ماده سفید (آسیب به پوشش محافظ اطراف رشته‌های عصبی) بودند؛ یک چهارم بیماران علائمی از میکروبلیدهای بدون علامت در بافت مغز داشتند و بیش از نیمی از آن‌ها به آتروفی مغز (کوچک‌شدن مغز به دلیل ازدست‌دادن نورون‌ها یا اتصالات بین نورون‌ها) مبتلا بودند.

درکنار سابقه داشتن بیماری‌های قلبی، عوامل دیگری مانند افزایش سن، فشار خون بالا، دیابت نوع 2، چربی خون بالا و مصرف سیگار باعث ایجاد تغییراتی در سیستم عروقی مغز می‌شود.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت