» تکنولوژی » خوردن غذای چرب چند روز قبل از جراحی روی حافظه فرد تأثیر می‌گذارد
خوردن غذای چرب چند روز قبل از جراحی روی حافظه فرد تأثیر می‌گذارد
تکنولوژی

خوردن غذای چرب چند روز قبل از جراحی روی حافظه فرد تأثیر می‌گذارد

1403-03-11 001,347

محققان در یک مطالعه جدید دریافتند که خوردن غذای چرب در روزهای قبل از عمل جراحی می‌تواند باعث مشکلاتی در عملکرد حافظه شود و فرایندهای التهابی مرتبط با زوال شناختی را تشدید کند. همچنین این امر می‌تواند منجر به افزایش خطر زوال عقل گردد. از سویی به گفته محققان، مصرف یک ماه مکمل اسیدچرب DHA امگا 3 می‌تواند التهاب پس از جراحی را کاهش داده و از مشکلات حافظه جلوگیری کند.

براساس مقاله منتشر شده در Brain, Behavior, and Immunity، در مطالعه جدید محققان دانشگاه ایالتی اوهایو آمریکا، موش‌هایی که فقط سه روز قبل از جراحی غذاهای چرب خورده بودند، تا دو هفته نشانه‌هایی از کمبود حافظه را نشان دادند. همچنین این نشانه‌ها، با یک التهاب شدید در مغز همراه بود که به مدت سه هفته ادامه داشت.

تأثیر خوردن غذای چرب بر حافظه بیماران

اگر تابه‌حال تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اید، احتمالاً به یاد می‌آورید که وقتی اثر داروی بیهوشی از بین می‌رود، احساس گیجی می‌کنید. این احساس به مرور محو می‌شود، اما در برخی افراد این احساس ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها طول بکشد.

از سویی، رژیم غذایی پرچرب خود به تنهایی ممکن است در مغز کمی التهاب ایجاد کند؛ به همین دلیل وقتی این دو عامل یعنی غذای پرچرب و بیهوشی در عمل جراحی به فاصله اندکی کنار هم قرار بگیرند، یک واکنش هم‌افزایی ایجاد می‌شود که ممکن است روی حافظه بلندمدت نیز تأثیر بگذارد.

محققان برای آزمایش این فرضیه، به چند موش‌ غذاهای پرچرب دادند، سپس این موش‌ها را بیهوش کردند. محققان مشاهده کردند که خوردن غذای چرب به‌خودی‌خود روی عملکرد حافظه تأثیر می‌گذارد، اما از سویی بیهوشی نیز این تأثیرات را طولانی‌تر می‌کند. مطالعات بیشتری مورد نیاز است تا مشخص شود این اثرات شناختی دقیقاً چقدر طول می‌کشد و مسکن‌های پس از عمل جراحی مانند مورفین چگونه این اثرات را طولانی می‌کنند.

از طرف دیگر، محققان دریافتند که مصرف یک ماه مکمل اسیدچرب DHA امگا 3 واکنش التهابی پس از جراحی را کاهش داده و از مشکلات حافظه جلوگیری می‌کند.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت