» تکنولوژی » دادگاه اپل را فراخواند؛ کوپرتینویی‌ها باید درباره مشکلات ایرتگ پاسخگو باشند
دادگاه اپل را فراخواند؛ کوپرتینویی‌ها باید درباره مشکلات ایرتگ پاسخگو باشند
تکنولوژی

دادگاه اپل را فراخواند؛ کوپرتینویی‌ها باید درباره مشکلات ایرتگ پاسخگو باشند

1403-03-26 001,152

تلاش اپل برای رد شکایت دسته‌جمعی در مورد مزاحمت و تعقیب افراد از طریق ایرتگ (AirTag) شکست خورده است. به‌تازگی قاضی دادگاه حکم داده که شاکیان این پرونده «ادعاهای کافی مبنی بر سهل‌انگاری و لزوم مسئولیت‌پذیری توسط محصول اپل ارائه کرده‌اند».

براساس گزارش بلومبرگ، «وینس چابریا»، قاضی منطقه‌ای ایالات‌متحده، با وجود درخواست اپل برای رد این شکایت، حکم داده که پرونده می‌تواند ادامه پیدا کند. چابریا می‌گوید شاکیان ادعا کرده‌اند که به اپل در مورد خطرات ناشی از ایرتگ‌هایش هشدار داده شده است و استدلال می‌کنند که غول فناوری طبق قانون کالیفرنیا، زمانی که دستگاه‌های ردیاب مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند، می‌تواند مقصر شناخته شود.

شکایت از ایرتگ اپل

شاکیان در این دادخواست که اولین‌بار در دسامبر 2022 مطرح شده بود، اپل را متهم کردند که ایرتگ‌ها را با عجله وارد بازار کرده و برای منع استفاده از آن‌ها به‌منظور تعقیب‌کردن دیگران هیچ تدابیری نداشته است. در دادخواست آن‌ها آمده:

«با قیمت فقط 29 دلار، [ایرتگ] به یک سلاح انتخابی برای استاکرها و سوءاستفاده‌کنندگان تبدیل شده است.»

قاضی چابریا همچنین به این نکته اشاره می‌کند که «ممکن است درنهایت حق با اپل باشد که قانون کالیفرنیا آن را به انجام کارهای بیشتر برای کاهش قابلیت‌های استاک‌کردن از طریق ایرتگ ملزم نکرده است».

اپل در درخواست خود برای رد این شکایت که اکتبر 2023 ارائه شد، گفته بود:

«شکایت شاکیان تلاشی نابه‌جا برای مسئول دانستن اپل از نظر قانونی در قبال سوءاستفاده عمدی اشخاص ثالث از ایرتگ در ردیابی بدون رضایت از شاکیان یا اعضای خانواده آن‌هاست. اپل به جدی‌ترین شکل ممکن هرگونه سوءاستفاده از محصولات خود را محکوم می‌کند و با کمال میل به مجریان قانون در تحقیقات مربوط به شکایات پیرامون ردیابی ناخواسته کمک خواهد کرد.»

کوپرتینویی‌ها اولین‌بار در آوریل 2021 ردیاب ایرتگ را روانه بازار کردند و پس از آن، در فوریه 2022، طیف وسیعی از ویژگی‌های ضدتعقیب را به آن اضافه کردند. این تغییرات شامل هشدارها و اعلان‌های ردیابی بهبودیافته، به‌روزرسانی‌هایی برای نحوه انتشار صدای ایرتگ هنگام جداشدن آن از صاحبش و موارد دیگری می‌شود.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت