» تکنولوژی » دانشمندان اکنون می‌توانند ویروس HIV را از سلول‌ها جدا کنند
دانشمندان اکنون می‌توانند ویروس HIV را از سلول‌ها جدا کنند
تکنولوژی

دانشمندان اکنون می‌توانند ویروس HIV را از سلول‌ها جدا کنند

1403-03-31 00723

دانشمندان می‌گویند که با استفاده از فناوری ویرایش ژن کریسپر، توانسته‌اند اچ‌آی‌وی را با موفقیت از سلول‌های آلوده حذف کنند. این فناوری مانند قیچی کار می‌کند، اما در سطح مولکولی. یعنی دی‌ان‌ای را می‌شکافد تا ذرات بد حذف یا غیرفعال شوند.

دانشمندان امیدوارند که در نهایت بتوانند بدن را به‌طور کامل از شر ویروس خلاص کنند، اگرچه کار بسیار بیشتری برای بررسی ایمن و موثر بودن این روش موردنیاز است.

داروهای موجود برای اچ‌آی‌وی می‌توانند ویروس را متوقف کنند اما آن را از بین نمی‌برند.

تا ارائه درمان جدید اچ‌آی‌وی راه زیادی وجود دارد

تیم دانشگاه آمستردام، با ارائه چکیده‌ای از یافته‌های اولیه خود در یک کنفرانس پزشکی، تأکید می‌کند که کار آنها صرفاً اثبات مفهوم باقی مانده است و به این زودی‌ها به درمانی برای اچ‌آی‌وی تبدیل نخواهد شد.

اچ‌آی‌وی

دکتر «جیمز دیکسون»، دانشیار فن‌آوری‌های سلول‌های بنیادی و ژن‌درمانی در دانشگاه ناتینگهام با این موضوع موافق است و می‌گوید که یافته‌های کامل هنوز نیاز به بررسی دقیق دارد. او گفت: «کار بسیار بیشتری برای نمایش نتایج این آزمایشات سلولی که می‌تواند در کل بدن برای درمان آینده مؤثر باشد، لازم است. پیش از اینکه این امر بر افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی تاثیر بگذارد، توسعه بسیار بیشتری مورد نیاز خواهد بود.»

دانشمندان دیگر نیز در تلاشند تا از کریسپر علیه اچ‌آی‌وی استفاده کنند.

چالش بزرگ

شرکت دارویی Excision BioTherapeutics می‌گوید پس از 48 هفته، سه داوطلب مبتلا به اچ‌آی‌وی هیچ عارضه جانبی جدی ندارند. اما دکتر «جاناتان استوی»، کارشناس ویروس در موسسه فرانسیس کریک در لندن، گفت که حذف اچ‌آی‌وی از تمام سلول‌هایی که ممکن است آن را در بدن نگه دارند، بسیار چالش برانگیز است.

او گفت: «اثرات خارج از هدف درمان، با عوارض جانبی طولانی مدت، همچنان یک نگرانی است. بنابراین به‌نظر می‌رسد سال‌های زیادی می‌گذرد تا هر گونه درمان مبتنی بر کریسپر روتین شود. حتی با فرض اینکه بتوان آن را مؤثر نشان داد.»

اچ‌آی‌وی سلول‌های سیستم ایمنی را آلوده کرده‌ و به آنها حمله می‌کند و با استفاده از سیستمی که دارد خود را تکثیر می‌کند. حتی با درمان مؤثر، برخی از آنها به حالت استراحت یا نهفته می‌روند. بنابراین همچنان حاوی دی‌ان‌ای یا ماده ژنتیکی اچ‌آی‌وی هستند، حتی اگر به‌طور فعال ویروس جدید تولید نکنند.

اکثر افراد مبتلا به اچ‌آی‌وی به درمان ضد رتروویروسی مادام العمر نیاز دارند. اگر مصرف این داروها را قطع کنند، ویروس خفته می‌تواند دوباره بیدار شود و دوباره مشکل ایجاد کند.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت