» تکنولوژی » درآمد چند میلیون دلاری یک جزیره کوچک از فروش دامنه‌های هوش مصنوعی
درآمد چند میلیون دلاری یک جزیره کوچک از فروش دامنه‌های هوش مصنوعی
تکنولوژی

درآمد چند میلیون دلاری یک جزیره کوچک از فروش دامنه‌های هوش مصنوعی

1403-03-06 00908

روزبه‌روز به محبوبیت هوش مصنوعی افزوده می‌شود و این محبوبیت باعث درآمدزایی مردم یک جزیره کوچک شده است. یک جزیره کوچک در دریای کاراییب به نام «آنگویلا» (Anguilla) حالا از فروش دامنه‌های هوش مصنوعی که به ai. منتهی می‌شوند، سالانه میلیون‌ها دلار درآمد دارد.

طبق گزارش نیویورک تایمز، این جزیره کوچک متعلق به بریتانیا، از ثبت هر دامنه‌ای که به ai. ختم می‌شود، هزینه‌ای دریافت می‌کند. همان‌طور که می‌توان حدس زد، ai. نام دامنه مخصوص این جزیره است، درست مانند ir. برای ایران یا fr. برای فرانسه. با افزایش تقاضا برای ثبت دامنه‌های هوش مصنوعی با ai.، آنگویلا در ماه‌های اخیر درآمد زیادی کسب کرده است.

درآمد میلیون دلاری به لطف فروش دامنه‌های هوش مصنوعی

براساس اطلاعات دولتی، دولت آنگویلا از ثبت هر دامنه، از ۱۴۰ تا هزاران دلار از نام وب‌سایت‌هایی که در حراجی به فروش می‌رسند، هزینه دریافت می‌کند. سال گذشته میلادی این جزیره از هزینه‌های دریافتی خود، ۳۲ میلیون دلار درآمد داشت. این درآمد بیش از ۱۰ درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) آنگویلا را شامل می‌شود؛ جزیره‌ای که ۱۶ هزار شهروند دارد و اندازه‌اش ۹۰ کیلومتر مربع است.

به گفته «آلیس وبستر»، نخست‌وزیر آنگویلا، خدا به این جزیره لبخند می‌زند:

«درحالی‌که برخی افراد را این درآمد را یک پول بادآورده می‌دانند، ما می‌گوییم خدا به ما لبخند می‌زند.»

وبستر می‌گوید دولت از این پول برای ارائه خدمات بهداشتی رایگان به شهروندان ۷۰ ساله و پیرتر استفاده می‌کند. علاوه‌براین، بخشی از این پول صرف ساخت یک مدرسه و یک مرکز آموزش فنی‌وحرفه‌ای می‌شود. دولت بودجه‌ای را برای بهبود فرودگاه این جزیره اختصاص داده و همچنین بودجه فعالیت‌ها، رویدادها و تجهیزات ورزشی را دو برابر کرده است. درنهایت اگر فردی به‌دنبال درمان پزشکی خارج از آنگویلا باشد، دولت بودجه بیشتری نسبت به قبل به او اختصاص می‌دهد.

کنترل آنگویلا روی دامنه‌های ai. به روزهای اولیه اینترنت برمی‌گردد؛ زمانی که کشورها و سرزمین‌ها درحال برداشتن سهم خود از دنیای اینترنت بودند. در این میان آنگویلا ai. و سایت دولتی www.gov.ai را دریافت کرد. درحال‌حاضر مقامات دولتی نمی‌دانند درآمدهای حاصل از فروش دامنه‌های هوش مصنوعی تا چه زمانی ادامه پیدا می‌کند، اما امیدوارند در سال جاری میلادی به درآمدی مشابه ۲۰۲۳ دست یابند.

اگرچه آنگویلا حالا به لطف محبوبیت هوش مصنوعی درحال درآمدزایی است، اما درحالت کلی اقتصاد آن وابستگی زیادی به توریست دارد و در زمان شیوع کرونا و همچنین به‌خاطر یک طوفان ویرانگر در سال ۲۰۱۷، درآمدهای آن کاهش چشمگیری یافت.

درنهایت باید به این موضوع اشاره کنیم که آنگویلا تنها منطقه‌ای نیست که به لطف دامنه‌های اینترنتی به درآمد میلیون دلاری دست پیدا می‌کند. «تووالو» (Tuvalu)، رشته‌ای از جزایر در شمال غرب استرالیا، حق پسوند اینترنتی خود، یعنی tv. را با مبلغ ۵۰ میلیون دلار به یک کارآفرین کانادایی فروخت و از این پول برای کارهای مختلفی مانند پیوستن به سازمان ملل متحد و تأمین برق استفاده کرد.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت