» تکنولوژی » دولت آمریکا خواستار اطلاعات هویتی برخی کاربران یوتوب شد
دولت آمریکا خواستار اطلاعات هویتی برخی کاربران یوتوب شد
تکنولوژی

دولت آمریکا خواستار اطلاعات هویتی برخی کاربران یوتوب شد

1403-03-02 001,319

دولت فدرال آمریکا در دو حکم به گوگل اعلام کرد که اطلاعات هر کسی را که چندین ویدیو و پخش زنده خاص در یوتوب را مشاهده کرده است، تحویل دهد. در چند پرونده مختلف، برخی کاربران و حتی بینندگان این ویدیوهای خاص مظنون به انجام کارهای غیرقانونی بوده‌اند. ازسویی کارشناسان می‌گویند این دستورات خلاف قانون اساسی و ناقض حریم خصوصی کاربران است.

براساس چندین حکم دادگاه که فوربز به‌دست آورده است، بازرسان فدرال به گوگل دستور داده‌اند تا اطلاعاتی درباره همه بینندگان چند ویدیوی خاص در یوتوب ارائه دهد. کارشناسان چندین گروه حقوق مدنی نیز به فوربز گفته‌اند که این دستورات خلاف قانون اساسی آمریکا است، زیرا بازرسان فدرال با چنین کاری بینندگان بی‌گناه یوتوب را نیز به مظنونان جنایی تبدیل می‌کنند.

پرونده‌های مشکوک مرتبط با برخی کاربران یوتوب

در یکی از پرونده‌ها، فردی به‌نام «elonmuskwhm» مشکوک به فروش بیت کوین در ازای پول نقد بوده است. بازرسان فدرال از گوگل و یوتوب می‌خواهند تا هویت و اطلاعات این کاربر را در اختیار آن‌ها بگذارد. در پرونده دیگری، مأموران مخفی لینک ویدیوهای آموزش نقشه‌برداری با پهپاد را پخش کردند و سپس از گوگل خواستند اطلاعاتی درباره افرادی که این ویدیوها را مشاهده کرده‌اند، به آن‌ها بدهد. این ویدیوها در مجموع بیش از 30 هزار بار تماشا شده‌اند.

پلیس از یوتوب می‌خواهد نام، آدرس، شماره تلفن و فعالیت بینندگان این ویدیوها را در اختیار آن‌ها بگذارد. به‌نظر می‌رسد دلایلی وجود دارد که این سوابق برای تحقیقات جنایی درحال‌انجام مهم هستند. دادگاه نیز این حکم را پذیرفته است ولی هنوز مشخص نیست که آیا گوگل این اطلاعات را ارائه کرده است یا خیر.

همچنین در دو پرونده دیگر، یک مرد ناشناس گزارش داده که یک ماده منفجره در یک سطل زباله در منطقه‌ای عمومی وجود دارد. وقتی مأموران پلیس برای بررسی منطقه سر می‌رسند، متوجه می‌شوند که یک دوربین این عملیات را به‌صورت زنده در یوتوب پخش می‌کند. بازرسان فدرال بر این باورند که رویدادهای مشابهی در سراسر ایالات‌متحده رخ داده است.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت