» تکنولوژی » سه فضاپیما آزمایشی برای اثبات امواج گرانشی انجام می‌دهند
سه فضاپیما آزمایشی برای اثبات امواج گرانشی انجام می‌دهند
تکنولوژی

سه فضاپیما آزمایشی برای اثبات امواج گرانشی انجام می‌دهند

1403-03-01 00707

21 مارس 1993، سه فضاپیمای بین سیاره‌ای، «اولیس» متعلق به آژانس فضایی اروپا و «مشاهده‌گر مریخ» ناسا و «گالیله»، در آزمایشی مشترک برای اثبات وجود امواج در میدان گرانشی کیهان شروع به کار کردند.

امواج گرانشی هرگز به‌طور مستقیم شناسایی نشده‌اند، اگرچه وجود آنها در نظریه نسبیت اینشتین پیش‌بینی شده‌ بود و شواهد غیرمستقیم وجود آنها وجود دارد. اعتقاد بر این است که این امواج توسط انفجارهای ابرنواختری، فروپاشی سیاهچاله‌ها و رویدادهای دیگری از این دست تولید می‌شوند. جست‌وجوهای گذشته با تجهیزات زمینی و فضاپیمای منفرد نتوانسته است آنها را کشف کند.

کاوشگر فضایی اولیس متعلق به ESA توسط شاتل فضایی دیسکاوری در 6 اکتبر 1990 به فضا پرتاب شد تا اولین کاوشگری باشد که قطب های خورشید را کاوش و دور زده‌ است

این آزمایش مشترک از 21 مارس تا 11 آوریل اجرا شد. برای اولین‌بار سه فضاپیما به‌طور هم‌زمان مشاهداتی را انجام دادند که به میزان قابل‌توجهی قابلیت اطمینان هر تشخیص را افزایش داد.

اگرچه هیچ امواج گرانشی در آن موقعیت یافت نشد، آزمایش محدودیت‌های بالایی برای شدت آنها تعیین کرد و درنتیجه تعدادی از منابع احتمالی را حذف کرد.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت