» تکنولوژی » طولانی‌ ترین جاده جهان کدام است؟
طولانی‌ ترین جاده جهان در کدام قاره قرار دارد؛ آمریکا، آسیا یا استرالیا؟
تکنولوژی

طولانی‌ ترین جاده جهان کدام است؟

1403-03-04 001,145

بر اساس رکوردهای جهانی گینس، بزرگراه پان‌-آمریکن (Pan-American) با نزدیک به ۳۰ هزار کیلومتر طول، طولانی‌ترین جاده جهان است. مسیری که از آلاسکا در آمریکای شمالی آغاز می‌شود و تا جنوبی‌ترین نقطه آرژانتین امتداد دارد. با این حال، در این موضوع شک و شبهه‌هایی وجود دارد.

بزرگراه پان-آمریکن

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

چشم‌انداز بزرگراه پان آمریکن اولین بار در سال ۱۹۲۳ توسط ایالات متحده پیشنهاد شد. باآنکه این اقدام به عنوان یک سرمایه‌گذاری دوستانه و آرمان‌گرایانه برای پیوند کشورهای دورافتاده از هم مطرح شد، برخی استدلال می‌کنند که اساساً ترفندی برای افزایش فروش خودروهای ساخت ایالات متحده و سایر صادرات به آمریکای لاتین بود.

در سال ۱۹۲۴، مقامات ایالات متحده، ۳۷ نماینده از آمریکای لاتین را به واشنگتن‌دی‌سی دعوت کردند تا پیشنهاداتشان را بشنوند و پس از سال ها کشمکش، توافقی حاصل شد. کنوانسیون بزرگراه پان‌آمریکن در سال ۱۹۳۷ توسط آرژانتین، بولیوی، کانادا، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، السالوادور، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پرو و ایالات متحده امضا شد.

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

با این حال پیشرفت سریع حاصل نشد. در اوایل دهه ۱۹۷۰، ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده به خود می‌بالید که ابَربزرگراهی که از کل قاره می‌گذرد به زودی تکمیل خواهد شد، اما شکاف‌ها و بن‌بست‌های متعددی باقی ماند.

در واقع، امروز بزرگراه پان‌ آمریکن حتی به‌طور کامل متصل نیست و نمی‌توان کل طول آن را رانندگی کرد. یک شکاف واضح در این جاده در گسستِ دارین (Darién Gap) وجود دارد،  زمین باریکی به طول ۱۶۰ کیلومتر که پاناما را به کلمبیا متصل می‌کند.

گسستِ دارین، پوشیده در جنگل‌های انبوه و باران‌های فصلی، هیچ جاده‌ای را در خود جای نداده، حتی یک جاده خاکی!

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

در دهه ۱۹۷۰ فشارهایی برای ساخت بزرگراه پان‌ آمریکن در این گسست وجود داشت، که ایالات متحده متعهد شد بخش عمده بودجه آن را تامین کند. اما این موضوع با مخالفت شدید طرفداران محیط زیست مواجه شد که استدلال می‌کردند این کار فاجعه‌ای برای تنوع زیستی و جوامع بومی منطقه در پی خواهد داشت.

بدتر از همه، شبه نظامیان مسلح، باندهای خطرناک و قاچاقچیان مواد مخدر در این منطقه رفت و آمد زیادی دارند که آن را به مکانی بسیار خطرناک برای عبور و مرور تبدیل می‌کند.

با وجود این شکاف، بزرگراه پان‌ آمریکن همچنان رکورد جهانی گینس را برای «طولانی‌ترین مسیر ماشین رو جهان» در اختیار دارد.

بزرگراه ۱ آسیا

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

یک رقیب شایسته برای این عنوان، بزرگراه شماره یک آسیا (AH1) است؛ طولانی‌ترین مسیر شبکه بزرگراه‌های آسیایی به‌طول ۲۰ هزار و ۵۵۷ کیلومتر. این بزرگراه از توکیو ژاپن شروع شده و با عبور از آسیای جنوب‌شرقی، بنگلادش، هند، پاکستان و ایران، در مرز ترکیه و بلغارستان خاتمه پیدا می‌کند.

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

با این حال، یک بار دیگر، احتمالاً متوجه خواهید شد که این جاده نیز بدون گسست نیست. بیش از ۹۴۲ کیلومتر دریا، ژاپن و کره جنوبی را از هم جدا می‌کند. به علاوه برای اکثر غیرنظامیان امکان عبور از منطقه غیرنظامی که کره جنوبی و کره شمالی را از هم جدا می‌کند، وجود ندارد.

بزرگراه ۱ استرالیا

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

بزرگراه شماره یک استرالیا احتمالاً طولانی‌ترین جاده کاملاً ماشین‌رو و طولانی‌ترین جاده ملی است که با طول حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ کیلومتر، به دور این جزیره می‌چرخد. رکورد جهانی گینس برای «طولانی‌ترین جاده پیوسته» در اختیار این بزرگراه است که پایتخت ایالت‌های استرالیا را به هم متصل می‌کند.

طولانی‌ترین جاده جهان کدام است؟

چندسال پیش یک گروه به نام تیم «بزرگراه یک به سمت جهنم» رکورد تکمیل این مسیر را به نام خود ثبت کردند و کل استرالیا را در ۵ روز و ۱۳ ساعت و ۴۳ دقیقه دور زدند.

درنهایت، پاسخ به سوال «طولانی‌ترین جاده در جهان کدام است؟» احتمالاً به این بستگی دارد که از چه کسی آن را بپرسید و اینکه آن فرد چقدر نسبت به شکاف‌های عظیم در جاده‌های ظاهراً پیوسته بخشنده و باگذشت است.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت