» تکنولوژی » مایکروسافت و OpenAI احتمالاً یک ابرکامپیوتر هوش مصنوعی می‌سازند
مایکروسافت و OpenAI احتمالاً یک ابرکامپیوتر هوش مصنوعی می‌سازند
تکنولوژی

مایکروسافت و OpenAI احتمالاً یک ابرکامپیوتر هوش مصنوعی می‌سازند

1403-03-09 00629

طبق گزارشی جدید، مایکروسافت و OpenAI روی یک پروژه دیتاسنتر با هزینه‌ای نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار کار می‌کنند و این پروژه شامل یک ابرکامپیوتر به نام «دروازه ستارگان» هم می‌شود. این ابرکامپیوتر احتمالاً در سال ۲۰۲۸ راه‌اندازی خواهد شد.

به گفته The Information، به‌احتمال‌زیاد مایکروسافت سرمایه این پروژه را تأمین خواهد کرد؛ پروژه‌ای که هزینه‌اش تقریباً ۱۰۰ برابر بزرگ‌ترین دیتاسنترهای کنونی محسوب می‌شود. همچنین طبق این گزارش، ابرکامپیوتر مدنظر مایکروسافت و OpenAI در آمریکا ساخته می‌شود و احتمالاً بزرگ‌ترین ابرکامپیوتری خواهد بود که تا سال ۲۰۲۸ توسط هر شرکت دیگری ساخته می‌شود.

گزارش امروز می‌گوید هزینه ۱۰۰ میلیارد دلاری از سوی فردی اعلام شده که با «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI‌، صحبت کرده است. همچنین فرد دیگری که گزارش The Information به آن استناد کرده، برخی از برآوردهای اولیه مایکروسافت درباره هزینه‌های این پروژه را مشاهده کرده است.

ابرکامپیوتر هوش مصنوعی مایکروسافت و OpenAI

گزارش The Information می‌گوید این پروژه شامل ۵ فاز می‌شود و مایکروسافت و OpenAI دو ابرکامپیوتر می‌سازند که دروازه ستارگان به فاز پنجم مربوط می‌شود. مایکروسافت روی یک ابرکامپیوتر کوچک‌تر هم کار می‌کند که در فاز چهارم قرار می‌گیرد و ظاهراً در سال ۲۰۲۶ از راه می‌رسد.

به‌نظر می‌رسد که درحال‌حاضر مایکروسافت و OpenAI درحال برنامه‌ریزی برای فاز سوم هستند و هزینه اصلی دو فاز دیگر به خرید تراشه‌های هوش مصنوعی مربوط می‌شود. چیپ‌های هوش مصنوعی با قیمت بالایی فروخته می‌شوند. مدیرعامل انویدیا، بزرگ‌ترین شرکت سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی، چند وقت پیش اعلام کرد که چیپ Blackwell B200‌ قیمتی در محدوده ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار خواهد داشت. البته باید به این موضوع اشاره کرد که مایکروسافت چند وقت پیش از دو تراشه اختصاصی نیز رونمایی کرد.

اگر گزارش امروز صحت داشته باشد، پروژه مایکروسافت و OpenAI به‌گونه‌ای طراحی می‌شود که بتواند با تراشه‌های تأمین‌کنندگان مختلف کار کند. درنهایت این احتمال وجود دارد که هزینه این پروژه از ۱۰۰ میلیارد دلار هم فراتر برود و به ۱۱۵ میلیارد دلار برسد که بسیار بالاتر از هزینه‌های مایکروسافت برای پروژه‌های مشابه است.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت