» تکنولوژی » مدیرعامل OpenAI از حرف‌زدن درباره هوش مصنوعی مرموز *Q خودداری کرد
مدیرعامل OpenAI از حرف‌زدن درباره هوش مصنوعی مرموز *Q خودداری کرد
تکنولوژی

مدیرعامل OpenAI از حرف‌زدن درباره هوش مصنوعی مرموز *Q خودداری کرد

1403-02-30 00777

در طی ماه‌های گذشته، به توسعه یک مدل هوش مصنوعی محرمانه در OpenAI اشاره شده بود که *Q (با تلفظ Q-Star) نام دارد و و می‌تواند مسائل ریاضی را حل کند. حالا در مصاحبه جدیدی، از «سم آلتمن»، مدیرعامل OpenAI درباره این پروژه مرموز سؤال شده است و آلتمن یک‌بار دیگر از پاسخ‌دادن به آن‌ها طفره رفته است تا پروژه *Q مرموزتر از قبل شود.

OpenAI در طول سال 2023 از پاسخ‌دادن به هر سؤالی در مورد پروژه مرموز *Q امتناع کرد و حالا آلتمن در مصاحبه جدیدی با پادکست «لکس فریدمن» همین روند را ادامه داده است. آلتمن در مصاحبه خود ابتدا تلاش کرد تا این موضوع را انکار کند که OpenAI اطلاعات مربوط به پروژه مرموز خود را پنهان می‌کند.

مدیرعامل OpenAI درباره پروژه *Q

آلتمن به فریدمن گفت:

«OpenAI در حفظ اسرار، شرکت خوبی نیست. خوب می‌شد اگر می‌توانستیم چنین کاری انجام دهیم.»

اما زمانی که فریدمن او را تحت فشار قرار داد تا درباره ماهیت واقعی Q* صحبت کند، لحن گفته‌های آلتمن تغییر کرد و گفت: «ما آماده نیستیم که در مورد آن صحبت کنیم.» میزبان برنامه در پاسخ به آلتمن توضیح داد:

«اما چنین پاسخی به این معنی است که چیزی برای صحبت وجود دارد. این خیلی مرموز است، سم.»

پس از آن، مدیرعامل OpenAI تلاش کرد تا موضوع صحبت را تغییر دهد و اظهارات مبهمی در مورد «کار OpenAI روی انواع تحقیقات» ارائه کرد و سپس در مورد «استدلال بهتر» در سیستم‌های هوش مصنوعی حرف زد.

همانطور که در گزارش‌های قبلی گفته شده بود، *Q «می‌تواند مسائل ریاضی را حل کند» و پیشرفت‌های دیگری در عملکرد هوش مصنوعی ارائه کند. در گزارش‌های دیگر نیز به نقل از منابع داخلی OpenAI ادعا شده بود که این مدل قادر به «حل مسائل ریاضی در سطح دانش‌آموزان مقطع ابتدایی» است.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت