» تکنولوژی » مزایای هوش مصنوعی از معایب آن بیشتر خواهد بود
مزایای هوش مصنوعی از معایب آن بیشتر خواهد بود
تکنولوژی

مزایای هوش مصنوعی از معایب آن بیشتر خواهد بود

1403-02-30 00776

به‌نظر می‌رسد «ایلان ماسک» که معمولاً نسبت به خطرات هوش مصنوعی هشدار داده است، حالا نظر خود را تغییر داده باشد و در مصاحبه جدیدی گفته که مزایای حاصل از پیشرفت این فناوری در نهایت، بیشتر از معایب آن خواهد بود.

براساس گزارش دیلی‌میل، ماسک روز گذشته برای اولین‌بار پس از پخش مصاحبه «دان لمن» در اجلاس هوش مصنوعی Abundance360 به‌صورت علنی صحبت کرد. میلیارد مالک تسلا و ایکس که قبلاً از هوش مصنوعی به‌عنوان «مخرب‌ترین نیروی تاریخ» یاد کرده بود، در کنفرانس خود گفت که همچنان «احتمال زیادی وجود دارد که هوش مصنوعی به بشریت پایان دهد»، اما پیش‌بینی‌های او کمتر از حد معمول تیره‌وتار بودند.

اظهارات ایلان ماسک درباره هوش مصنوعی

او در بخشی از سخنان خود گفت:

«فکر می‌کنم سناریوهای مثبت احتمالی آن بیشتر از سناریوهای منفی است.»

ماسک درحالی به آینده مثبت هوش مصنوعی اشاره کرده است که چت‌بات هوش مصنوعی Grok به‌تازگی متن‌باز شده است و کد منبع این برنامه هم‌اکنون در گیت‌هاب در دسترس است. او در ادامه گفت:

«زمانی که به ابرهوش‌مصنوعی دست پیدا کنید، پیش‌بینی اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد بسیار دشوار است. این اتفاق قطعا رخ خواهد داد و به سرعت اتفاق می‌افتد. بنابراین، فکر می‌کنم که ما واقعاً می‌خواهیم آن را به سمت مثبتی که امکان‌پذیر باشد، هدایت کنیم.»

مدیرعامل تسلا سپس به‌عنوان یک مثال برای اینکه هوش مصنوعی چگونه می‌تواند به تهدیدی برای بشریت تبدیل شود، به ربات HAL 9000 در فیلم (و رمان) «2001: A Space Odyssey» اشاره کرد.

جفری هینتون

علاوه‌بر ایلان ماسک، «جفری هینتون» 75 ساله، پیشگام بریتانیایی-کانادایی حوزه هوش مصنوعی که همچنین از او با عنوان «پدرخوانده‌ هوش مصنوعی» یاد می‌شود نیز در این اجلاس سخنرانی کرد. هینتون در ماه مه گذشته به‌دلیل ترس و پشیمانی در مورد هوش مصنوعی، از سمت خود در گوگل استعفا کرد.

«اریک اشمیت»، مدیرعامل سابق گوگل که سال گذشته گفته بود هوش مصنوعی برای بشریت یک «خطر ذاتی» به‌همراه دارد نیز در این نشست حضور داشت.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت