» تکنولوژی » هوش مصنوعی جامع تا 5 سال دیگر قابل دستیابی است
هوش مصنوعی جامع تا 5 سال دیگر قابل دستیابی است
تکنولوژی

هوش مصنوعی جامع تا 5 سال دیگر قابل دستیابی است

1403-03-29 00912

هوش مصنوعی جامع (AGI) که اغلب از آن به‌عنوان «هوش مصنوعی کامل» یا «هوش مصنوعی در سطح انسان» یاد می‌شود، یک جهش قابل‌توجه در آینده این فناوری محسوب می‌شود. برخلاف هوش مصنوعی محدود که برای کارهای خاص مانند خلاصه‌کردن مقالات یا ساخت وب‌سایت طراحی شده است، AGI قادر خواهد بود طیف وسیعی از وظایف شناختی را در سطح انسان‌ها یا بهتر انجام دهد. این هفته در کنفرانس سالانه GTC انویدیا، «جنسن هوانگ»، مدیرعامل این شرکت درباره هوش مصنوعی جامع صحبت کرد و گفت انتظار دارد تا 5 سال آینده شاهد آن باشیم.

براساس گزارش تک‌کرانچ، هوانگ این‌گونه استدلال کرد که زمان دردسترس‌بودن یک AGI قابل قبول، به‌نحوه تعریف ما از این فناوری بستگی دارد. او توضیح داد:

«اگر ما از AGI به‌عنوان یک چیز بسیار خاص یاد کنیم، [مثلا] مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که یک برنامه نرم‌افزاری نیز به‌خوبی می‌تواند آن‌ها را انجام دهد – یا شاید 8 درصد بهتر از اکثر مردم – من معتقدم که در عرض 5 سال به آن خواهیم رسید.»

در این جلسه همچنین از هوانگ سؤال شد که در مورد توهم هوش مصنوعی – یعنی تمایل برخی از مدل‌های هوش مصنوعی به ساخت پاسخ‌هایی که منطقی به‌نظر می‌رسند اما در واقع براساس حقایق نیستند – چه کاری باید انجام داد. مدیرعامل انویدیا در پاسخ به این سوال گفت که توهمات هوش مصنوعی به‌راحتی قابل حل هستند و برای رسیدن به آن باید اطمینان داشته باشیم که در مسیر ارائه پاسخ توسط مدل، به‌خوبی تحقیق شده باشد.

هرچند درحال‌حاضر بسیاری از شرکت‌های فناوری مانند متا و OpenAI برای توسعه هوش مصنوعی جامع در تلاش هستند، نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که در آن‌ها گفته‌شده وقتی AGI به سطح مشخصی از خودمختاری و توانایی برسد، ممکن است مهار یا کنترل آن غیرممکن شود و این امر می‌تواند تأثیرات غیرقابل‌پیش‌بینی به همراه داشته باشد.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت