» تکنولوژی » پرونده ضدانحصار بزرگ سال 2001 مایکروسافت و تاثیر آن برای اپل
پرونده ضدانحصار بزرگ سال 2001 مایکروسافت و تاثیر آن برای اپل
تکنولوژی

پرونده ضدانحصار بزرگ سال 2001 مایکروسافت و تاثیر آن برای اپل

1403-03-01 00665

اپل روز گذشته با شکایت وزارت دادگستری ایالات‌متحده آمریکا مواجه شد که غول فناوری را به انحصارگرایی در بازار گوشی‌های هوشمند متهم می‌کند. نکته قابل‌توجه اینکه در این شکایت، چندین بار به مایکروسافت و ماجرای پرونده قدیمی آن در سال 2001 نیز اشاره شده است که در آن، ردموندی‌ها یک پرونده ضدانحصار مربوط به ویندوز را حل‌و‌فصل کردند. وزارت دادگستری ادعا می‌کند که این موضوع راه را برای رشد اپل هموار کرده است.

براساس گزارش اینسایدر، دادستان‌هایی که در این پرونده ضدانحصار جدید از اپل شکایت کرده‌اند، می‌گویند که جد پرونده‌های حقوقی ضد انحصار حوزه فناوری (پرونده سال 1998 ایالات متحده علیه مایکروسافت) به اپل این فضا را داده است تا رشد کند و در نهایت بر صنعت فناوری تسلط پیدا کند. با این وجود، می‌توان انتظار داشت که پرونده مایکروسافت در استدلال‌های دولت علیه اپل، نقش برجسته‌ای داشته باشند.

پرونده ضد انحصار مایکروسافت

ادعای اصلی شاکیان پرونده تاریخی مایکروسافت این بود که غول فناوری از طریق سیستم‌عامل‌های خود انحصارگرایی کرده و رقبایی مانند Netscape و اپل را کنار زده است.

این شکایت باعث شد تا مایکروسافت به دو بخش سیستم عامل و تولید نرم‌افزار تقسیم شود. در سال 2001 نیز پس از بررسی تجدیدنظرها، هر دو طرف به توافق رسیدند که مایکروسافت بخش‌هایی از کد منبع خود را با اشخاص ثالث به اشتراک بگذارد. در نهایت، تلاش‌های این پرونده باعث نشد تا مایکروسافت تجزیه شود و همچنان یک غول فناوری است.

حالا وزارت دادگستری در شکایت خود علیه اپل استدلال کرده که توافق مایکروسافت در سال 2001 به غول سازنده آیفون اجازه داده تا ابزارهای خود را روی ویندوز بسازد.

اپل امروز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از حقوق خود نسبت به این شکایت کاملاً دفاع خواهد کرد. غول فناوری در بیانیه خود گفته بود که آمار ارائه‌شده در شکایت – بیش از 70 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند عملکردی و بیش از 65 درصد از بازار گوشی‌های هوشمند آمریکایی – نادرست هستند و باعث می‌شوند تا ویژگی‌های موردعلاقه مشتریان آن از بین بروند.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت