» تکنولوژی » گوگل در پرونده کپی رایت خبرگزاری‌ها، 250 میلیون یورو در فرانسه جریمه شد
گوگل در پرونده کپی رایت خبرگزاری‌ها، 250 میلیون یورو در فرانسه جریمه شد
تکنولوژی

گوگل در پرونده کپی رایت خبرگزاری‌ها، 250 میلیون یورو در فرانسه جریمه شد

1403-03-29 00841

رگولاتور فرانسه گوگل را به‌دلیل نقض قرارداد پرداخت پول به شرکت‌های رسانه‌ای و خبرگزاری‌ها برای بازانتشار محتوای آنلاین آن‌ها، 250 میلیون یورو جریمه کرد.

طبق گزارش گاردین، ناظر رقابت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که غول فناوری آمریکایی را به‌دلیل نقض قوانین مالکیت معنوی مرتبط با ناشران رسانه‌های خبری جریمه کرده است. این رگولاتوری همچنین نسبت به سرویس هوش مصنوعی گوگل ابراز نگرانی کرده است. به گفته این سازمان، گوگل بدون اطلاع ناشران و خبرگزاری‌ها از محتوای آن‌ها برای آموزش مدل هوش مصنوعی Bard (که اکنون نامش به Gemini تغییر یافته) استفاده کرده است.

نقض قرارداد سال 2022 توسط گوگل

رگولاتور فرانسه در بیانیه خود اعلام کرد که این جریمه را به‌دلیل «عدم رعایت تعهدات مربوط به سال 2022» صادر و گوگل را متهم کرده که «با حسن نیت» با ناشران اخبار مذاکره نکرده است. همچنین ظاهراً گوگل چهار مورد از هفت تعهد توافق‌شده در قرارداد سال 2022 را نقض کرده است؛ ازجمله انجام مذاکره با ناشران با حسن نیت و ارائه اطلاعات شفاف.

گوگل در واکنش به حکم این رگولاتور اعلام کرده است که به یافته‌های این سازمان اعتراض نخواهد کرد. این شرکت اگرچه رقم جریمه را سنگین و نامتناسب می‌داند، اما ظاهراً قرار است آن را پرداخت کند تا از این پرونده عبور کند.

گوگل و دیگر پلتفرم‌های آنلاین متهم شده‌اند میلیاردها دلار از اخبار درآمد دارند و در این بین هیچ درآمدی به خبرگزاری‌ها و نشریات نمی‌رسد. فرانسه ازجمله کشورهایی است که از سال‌ها قبل در تلاش بوده تا حقوق نشریات و خبرگزاری‌های خود در برابر غول‌های فناوری آمریکایی را حفظ کند.

برای مقابله با این مشکل، اتحادیه اروپا نوعی حق‌چاپ به‌نام «حقوق همسایه» ایجاد کرده است که به رسانه‌های چاپی اجازه می‌دهد تا در مقابل استفاده از محتوای خود توسط شرکت‌های دیگر، درخواست غرامت کنند.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت