» تکنولوژی » 5 نکته طلایی برای خرید یو پی اس مناسب
5 نکته طلایی برای خرید یو پی اس مناسب
تکنولوژی

5 نکته طلایی برای خرید یو پی اس مناسب

1403-03-26 001,231

سلب مسئولیت: دیجیاتو صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.

امروزه به دلیل قطعی‌های مکرر و ناگهانی برق، تجهیزات الکتریکی و کامپیوتری در معرض آسیب‌های جدی قرار گرفته‌اند. کارشناسان برای پیشگیری از خرابی و توقف دستگاه‌های الکتریکی، توصیه می‌کنند که از منابع تغذیه بدون وقفه که با نام یو پی اس شناخته می‌شوند، استفاده کنیم. یو پی اس‌ها قابلیت پشتیبانی و محافظت از تمامی تجهیزات الکتریکی را دارند، اما انتخاب یو پی اس مناسب بزرگترین چالش خریداران یو پی اس است.

این مطلب برای راهنمایی شما در زمینه خرید یو پی اس توسط کارشناسان مجرب شرکت بهراد تهیه شده است. 5 نکته ضروری که در ادامه به آن می‌پردازیم، مهم‌ترین مواردی هستند که قبل از خرید یو پی اس باید مدنظر داشته باشید.

کاربرد یو پی اس چیست؟

UPS یک منبع تغذیه بدون وقفه است. مهم‌ترین کاربرد یو پی اس، پشتیبانی از تجهیزات و تامین انرژی الکتریکی برای دستگاه‌های متصل به یوپی اس در زمان قطع برق است. در زمان اتصال جریان، انرژی الکتریکی در باتری‌های یو پی اس ذخیره می‌شود و در زمان قطع برق، این انرژی به تجهیزات متصل به یو پی اس تغذیه می‌شود.

برخی از انواع یو پی اس‌ها، دارای تکنولوژی تبدیل دوگانه هستند. این نوع یوپی اس‌ها قابلیت محافظت همه جانبه از تجهیزات حساس به نوسانات و تغییرات ناگهانی ولتاژ را دارند.

5 نکته ضروری که قبل از خرید یوپی اس باید بدانید

برای اینکه یک یو پی اس قابلیت‌ها و کارایی لازم برای پشتیبانی و محافظت از تجهیزات موردنظر شما را داشته باشد، باید به صورت اصولی و دقیق محاسبه و انتخاب شود. در محاسبه یوپی اس و باتری‌های آن، باید به موارد مختلفی توجه داشته باشید. اغلب خریداران در مرحله انتخاب و خرید UPS دچار سردگمی و نگرانی می‌شوند. مواردی که در ادامه به آن می‌پردازیم، مهم‌ترین نکاتی هستند که باید به آنها توجه داشته باشید تا مطمئن‌تر خرید کنید.

1. نوع یو پی اس

نوع یو پی اس در کارایی و عملکرد آن تاثیر بسزایی دارد. یو پی اس‌ها در سه نوع اصلی آفلاین، لاین اینتراکتیو و آنلاین در بازار موجود هستند. نوع یوپی اس نشان‌دهنده تکنولوژی به کار رفته در ساخت آن است که باعث عملکرد و کاربرد متفاوت انواع UPS می‌شود. در این بخش به معرفی مختصر انواع یوپی اس و کاربردهای آنها می‌پردازیم.

یو پی اس آفلاین

این نوع یوپی اس، ساده‌ترین عملکرد و تکنولوژی را نسبت به سایر انواع دیگر یوپی اس دارد. کاربرد اصلی UPS آفلاین، تامین انرژی موردنیاز تجهیزات در زمان قطع برق یا افت و خیز ولتاژ است.

یوپی اس آفلاین کمترین توان را در میان انواع یوپی اس دارد و برای بعضی از تجهیزات کم مصرف مثل بعضی از لوازم منزل، تجهیزات فروشگاهی، تجهیزات روشنایی کم مصرف، دوربین‌های مداربسته و برخی از تجهیزات اداری کوچک استفاده می‌شود.

از مزایای این نوع یوپی اس می‌توان به قیمت مقرون به صرفه و ابعاد کوچک آن اشاره کرد.

یو پی اس لاین اینتراکتیو

یو پی اس لاین اینتراکتیو نیز قابلیت تامین بک آپ تایم برای تجهیزات را دارد، اما بسیاری از قابلیت‌های حفاظتی نوع آنلاین را ندارد. مزیت یوپی اس لاین اینتراکتیو نسبت به آفلاین این است که می‌تواند در صورت نوسان دامنه ولتاژ در یک بازه‌ی محدود، ولتاژ ورودی به تجهیزات را در حد استاندارد تنظیم کند.

با توجه به محدودیت بازه‌ی تنظیم ولتاژ ورودی در یوپی اس لاین اینتراکتیو، از این یو پی اس برای تجهیزات حساس نمی‌توان استفاده کرد. با انتخاب توان مناسب، می‌توان از یوپی اس لاین-اینتراکتیو برای برخی از تجهیزات اداری، لوازم منزل، تجهیزات فروشگاهی و سیستم‌های امنیتی کم‌تعداد استفاده کرد.

یو پی اس آنلاین

یوپی اس‌های آنلاین دارای تکنولوژی تبدیل دوگانه هستند که این فرآیند تبدیل به صورت پیوسته و بدون وقفه انجام می‌شود. طی این فرآیند، هرگونه نوسان، نویز و آلودگی جریان برق حذف می‌شود و از تجهیزات حساس به صورت کامل محافظت می‌شود. از قابلیت‌های ارزشمند این نوع یو پی اس که برای بسیاری از تجهیزات ضروری است، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تنظیم و تثبیت دامنه و فرکانس ولتاژ ورودی
  • تامین موج سینوسی خالص
  • حفاظت از دستگاه‌های حساس در برابر نویز و اعوجاجات هارمونیک
  • تامین بدون وقفه (صفر ثانیه) برق تجهیزات در زمان قطع ناگهانی برق

استفاده از یوپی اس‌های آنلاین برای تجهیزات پرکاربرد و حساسی که در مراکز درمانی، دیتاسنترها، تجهیزات شبکه و سرور و مراکز صنعتی استفاده می‌شوند، ضروری است.

برخی از یو پی اس‌های آنلاین با برق سه فاز کار می‌کنند که به نام یو پی اس صنعتی شناخته می‌شوند. این نوع یو پی اس‌ها علاوه بر دارا بودن تکنولوژی تبدیل دوگانه، توان بالاتر، قابلیت‌ها بیشتر و کاربردهای گسترده‌تری نسبت به نوع آنلاین دارند.

2. توان یو پی اس

اولین گام در محاسبه توان یو پی اس، محاسبه‌ی مجموع توان مصرفی دستگاه‌های الکتریکی موردنظر است. انواع تجهیزات کامپیوتری و اداری، تجهیزات پزشکی، دستگاه‌های صنعتی و تجهیزات خانگی، میزان مصرف انرژی متفاوتی دارند که باید به دقت مشخص شود.

علاوه بر توان مصرفی تجهیزات، عوامل متعدد دیگری از جمله جریان راه‌اندازی، خطی و غیرخطی بودن بارهای مصرفی و پاورفکتور خروجی خود یو پی اس نیز در تعیین توان یوپی اس موثر هستند.
به منظور افزایش قابلیت اطمینان، لازم است تا توان یوپی اس حداقل 30 درصد بیشتر از مجموع توان مصرفی تجهیزات انتخاب شود تا قابلیت پشتیبانی از آنها را داشته باشد.

3. باتری یو پی اس

تامین انرژی پشتیبان برای تجهیزات متصل به یو پی اس در زمان قطع برق، وظیفه‌ی باتری‌های یوپی اس است. بسته به نوع و توان UPS و مدت زمان مدنظر برای تامین بک آپ تایم، می‌توان تعداد و ظرفیت باتری‌های یو پی اس را مشخص کرد.

یوپی اس‌ها دارای انواع باتری داخلی و باتری بیرونی (اکسترنال) هستند. قیمت یو پی اس با باتری داخلی با احتساب باتری‌ها اعلام می‌شود. برای این نوع یوپی اس‌ها مدت زمان برق دهی تقریبا ثابت و مشخص است و نمی‌توان این مدت را افزایش داد. اما برای UPS با باتری اکسترنال، باید خرید باتری یو پی اس به صورت جداگانه انجام شود. مزیت این نوع یوپی اس‌ها این است که می‌توان با افزایش تعداد یا ظرفیت باتری، مدت زمان برق‌دهی تجهیزات را افزایش داد.

4. گارانتی و خدمات پس از فروش معتبر

هر برند بر اساس میزان اطمینان از کیفیت و عملکرد محصولات خود، خدمات پس از فروش متفاوتی ارائه می‌کند. شرکت‌های معتبر با اطمینان از کیفیت بالای محصولات خود، گارانتی تضمینی و انواع خدمات پس از فروش معتبر را به خریداران ارائه می‌کنند.

5. قیمت یو پی اس

قیمت بالا لزوما به معنای کیفیت بهتر نیست. حتما قبل از خرید یو پی اس امکانات هر محصول و قیمت‌های پیشنهادی شرکت‌های مختلف را با هم مقایسه کنید. از شرکت یا نمایندگی‌های معتبر خریداری کنید تا هم از اصالت برند کالا مطمئن باشید و هم هزینه‌ی اضافی بابت واسطه‌گری پرداخت نکنید.

حرف پایانی

امیدواریم این راهنما، راهگشای شما در فرآیند دشوار خرید یو پی اس باشد. قبل از خرید یو پی اس و باتری از مشاوران متخصص ما کمک بگیرید تا مطمئن خرید کنید. شرکت بهراد با بیش از سه دهه حضور موثر در حوزه تجهیزات برق اضطراری، در پروژه‌های متعددی با سازمان‌ها، صنایع بزرگ و مراکز پزشکی معتبر همکاری داشته است.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت