» تکنولوژی » 5 نکته مهم از مصاحبه جنجالی ایلان ماسک با مجری سابق CNN
5 نکته مهم از مصاحبه جنجالی ایلان ماسک با مجری سابق CNN
تکنولوژی

5 نکته مهم از مصاحبه جنجالی ایلان ماسک با مجری سابق CNN

1403-02-29 00796

«دان لمن»، مجری سابق شبکه CNN پس از بروز اختلافات با ایکس و «ایلان ماسک»، مصاحبه کامل خود را با مالک این شبکه اجتماعی به‌اشتراک گذاشت. در این مصاحبه موضوعات جالب‌توجهی ازجمله مصرف کتامین توسط «ایلان ماسک» مطرح شد که در ادامه به چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

ایلان ماسک به‌ندرت با خبرنگاران مصاحبه می‌کند، اما به‌مدت یک ساعت با دان لمن گفت‌وگویی داشته که بحث‌های جنجالی مختلفی در آن مطرح شده است. لمن ابتدا قرار بود این مصاحبه را از طریق یک قرارداد تجاری با ایکس، در این شبکه اجتماعی منتشر کند، اما ظاهراً ساعاتی پس از انجام مصاحبه، به او اطلاع داده شد که این قرارداد لغو شده است. ظاهراً سؤالات مطرح‌شده در این مصاحبه به مذاق ماسک خوش نیامده است.

لمن حالا به‌صورت آزاد این مصاحبه را روی ایکس و یوتوب منتشر کرده و از ایلان ماسک خواسته است تا با تماشای نسخه کامل آن به مردم بگوید که چرا این گفت‌وگو چیزی نبوده که او بخواهد حامی پخش آن در ایکس باشد.

پیش‌تر ایکس اعلام کرده بود که این شرکت نیز مثل هر کمپانی تجاری دیگری حق تصمیم‌گیری درباره همکاری‌های تجاری را برای خود محفوظ می‌دارد. ماسک نیز در این باره گفته بود که مصاحبه لمن اساساً شبیه مصاحبه‌های CNN بوده که فایده خاصی ندارند و گواه این مسئله به‌زعم او افول CNN است.

در ادامه به‌صورت خلاصه‌وار بخشی از مباحث جالب‌توجه در این مصاحبه را بیان می‌کنیم.

مقاومت در برابر پذیرش مسئولیت ترویج نفرت‌پراکنی در ایکس

لمن در این مصاحبه بارها درباره این موضوع سؤال کرد که آیا ماسک پیرامون افزایش نفرت‌پراکنی یا دیگر محتواهای خطرناک در ایکس احساس مسئولیت می‌کند یا خیر، ولی این کارآفرین میلیاردر پاسخ داد: «فکر می‌کنم مسئولیت من پیروی از قانون است. اگر چیزی غیرقانونی باشد، آن را حذف می‌کنیم، اما اگر غیرقانونی نباشد، با این کار دست به تقلب زده‌ایم و سانسورکننده می‌شویم.»

ماسک همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا ایکس اکنون به پلتفرمی برای میزبانی از نظریه‌های توطئه محافظه‌کاران تبدیل شده است یا خیر، گفت: «توییتر قدیمی اساساً ابزاری در جهت منافع جناح چپ افراطی بود.» او همچنین درباره پست‌های خود یادآور شد که گاهی اوقات مطالبی را بازنشر می‌کند که شاید تماماً با آن‌ها موافق نباشد، اما به‌نظرش خوب است که مردم آن‌ها را ببینند.

نظرات ماسک درباره نژادپرستی، برابری و تنوع

مالک ایکس در این مصاحبه اعلام کرد که ایالات‌متحده آمریکا باید از بحث نژادپرستی عبور کند و دائماً به بحث در این باره ادامه ندهد. ماسک در بخشی از این مصاحبه گفت: «همه ما نوادگان بردگان هستیم.»

لمن در پاسخ یادآور شد که همه مردم در گذشته برده نبوده‌اند. او همچنین گفت اینکه ماسک گفته هر کسی از نژادپرستی یا تبعیض آسیب دیده، باید از این مسئله بگذرد و گذشته را نادیده بگیرد، توهین‌آمیز بوده است.

در بخش دیگری از مصاحبه، به‌نظر می‌رسد که ماسک از پرسش مستقیم لمن درباره نشر محتواهای ضدیهودی توسط او در ایکس عصبانی شده است. مالک این شبکه اجتماعی گفت: «من مجبور نیستم به این سؤالات پاسخ بدهم. مجبور نیستم به سؤالات خبرنگاران جواب بدهم. دان، تنها دلیلی که دارم این مصاحبه را انجام می‌دهم این است که تو به پلتفرم ایکس آمدی و درخواست این مصاحبه را کردی. در غیر این صورت، این مصاحبه را انجام نمی‌دادم.»

مصرف کتامین به‌خاطر افسردگی

ایلان ماسک درباره مصرف مواد مخدر، اذعان کرد که برای درمان «وضعیت شیمیایی منفی مغز خود ازجمله افسردگی» که گهگاه او را درگیر می‌کند، از طریق نسخه پزشک، کتامین مصرف می‌کند. او سوءمصرف مواد مخدر را رد کرد و مدعی شد که آن‌چه در ایکس منتشر می‌کند، تحت‌تأثیر مواد مخدر نیست.

ماسک گفت اگر بیش از حد کتامین مصرف شود، نمی‌توان کار خاصی را به سرانجام رساند و او مشغله‌های زیادی دارد. بااین‌حال، مدیرعامل تسلا تأیید کرد که «یک هفته در میان یا با چنین تناوبی» مقدار اندکی کتامین مصرف می‌کند.

روایت دیدار ایلان ماسک با دونالد ترامپ

در چند وقت اخیر گزارش‌هایی درباره دیدار ماسک با «دونالد ترامپ» منتشر شده بود و ماسک در این مصاحبه این دیدار را تأیید کرد. او گفت برای صرف صبحانه به خانه یکی از دوستانش در فلوریدا رفته بود که دونالد ترامپ را دید.

لمن در ادامه سعی کرد اطلاعات بیشتری درباره موضوع بحث‌های آن‌ها دریافت کند، اما ماسک پاسخ داد: «بگذارید فقط بگویم، او کسی بود که بیشتر حرف زد.» مالک ایکس همچنین تأکید کرد که به ترامپ کمک مالی نمی‌کند، چون نمی‌خواهد با پول کفه ترازو را به یک سمت هل دهد.

بااین‌حال، ماسک احتمال حمایت از یک نامزد در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را رد نکرد و افزود که درحال فاصله‌گرفتن از «جو بایدن» است.

عدم پذیرش مسئولیت در ناکامی احتمالی ایکس

پرتنش‌ترین بخش این مصاحبه در بخش پایانی اتفاق افتاد. لمن درباره اظهارات قبلی ماسک در این باره حرف زد که او گفته بود عدم همکاری خریداران تبلیغات می‌تواند این پلتفرم را نابود کند. مجری سابق سی‌ان‌ان گفت این عدم همکاری هم می‌تواند استفاده از حق آزادی بیان توسط این شرکت‌ها تلقی شود و شاید بهتر باشد که ماسک مسئولیت شکست احتمالی ایکس را بپذیرد.

لمن پرسید: «شما گفته بودید ‘اگر آن‌ها این شرکت را از بین ببرند، مسئولیتش پای خودشان است’ اما مگر مسئولیت این اتفاق روی دوش شما نیست؟»

ماسک که به‌نظر می‌رسید از صحبت‌های لمن کلافه شده، گفت: «دان، باید بگویم که سؤال‌هایت را با دقت انتخاب کن. تنها پنج دقیقه زمان باقی مانده است.»

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت