» تکنولوژی » AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده
AGM-183A؛ موشک هایپرسونیک جدیدی که ایالات متحده با موفقیت تست و کنسل کرد
تکنولوژی

AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده

1403-03-10 001,414

یک بمب افکن B-52 نیروی هوایی ایالات متحده هفته گذشته در گوام با یک همراه بسیار جذاب دیده شد: یک نسخه واقعی از موشک هایپرسونیک هوا پرتاب واکنش سریع با نام کامل AGM-183A Air-Launched Rapid Response Weapon (ARRW). گمان می رود که این بمب افکن در آخرین تست سری این موشک شرکت داشته که ظاهراً دیگر انجام شده است. ARRW یکی از چندین سلاح با برد بیش از ۵ ماخ بود که توسط پنتاگون دنبال می شد و اگر چه اخیراً کنسل شده است، اما وزارت دفاع همچنان تست هایش را به پایان رساند تا داده هایش که برای توسعه سلاح های هایپرسونیک دیگر کارآیی خواهد داشت را به دست آورد.

AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده

سرویس اطلاعات بصری وزارت دفاع چندین تصویر از بمب افکن استراتژیک سنگین B-52H Stratofortress را نشان می دهند که یک موشک واقعی ARRW را حمل می کند. این بمب افکن در پایگاه هوایی آندرسن در قلمرو ایالات متحده در گوام در اقیانوس آرام مستقر بود. تصاویر مشابهی نیز پیش از یک تست دیگر در پایگاه هوایی ادواردز در سال ۲۰۲۳ منتشر شده بود.

AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده

AGM-183A ARRW یکی از چندین برنامه موشک های هسته ای بود که دولت ایالات متحده بعد از عمومی شدن برنامه های مشابه روسیه و چین در اواسط دهه ۲۰۱۰ در پیش گرفت. ARRW به عنوان یک موشک متعارف با سرعت بالا طراحی شده بود که می توانست به سرعت اهداف متحرک و دیگر اهداف دارای حساسیت زمانی را نابود کند. در سال ۲۰۱۸، فلایت گلوبال مدعی شد که این سلاح به سرعت بیش از ۲۰ ماخ یا ۲۴,۵۵۲ کیلومتر بر ساعت رسیده است.

AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده

ARRW در دوران توسعه با مشکلاتی روبرو شد که از آن جمله می توان به یک سری تست های ناموفق اشاره کرد. نیروی هوایی این برنامه موشکی را در سال ۲۰۲۳ کنسل کرد اما تصمیم گرفت تا دو تست باقیمانده را انجام داده و دو موشک توسعه یافته نهایی را شلیک کند. پرواز هایپرسونیک و اتمسفری ماخ بالا یک حوزه با تحقیقات نسبتاً اندک است و هر چه داده ها در این حوزه بیشتر باشد برای تحقیقات بعدی بهتر خواهد بود. در حالی که پرواز هایپرسونیک یا مافوق صوت اولین بار در اواخر دهه ۱۹۵۰ بدست آمد، و موشک های بالستیک امروزی که با سرعت ۱۸ ماخ دوباره وارد اتمسفر می شوند، سلاح های هایپرسونیک جدید می توانند در سرعت های ماخ بیشتری و به تمامی در فضا حرکت کنند. این موضوع باعث می شود که آن ها در مقابل اصطکاک و فشار زیادی قرار بگیرند که تا همین اواخر، محققان دانش و درک چندانی از آن نداشتند.

AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده

بعد از کنسل شدن برنامه ARRW، نیروی هوایی ایالات متحده برنامه موشک کروز تهاجمی هایپرسونیک با نام کامل Hypersonic Attack Cruise Missile (HACM) خود را تسریع بخشید. در سال ۲۰۲۳، فرانک کندال، وزیر نیروی هوایی بریتانیا این دو سلاح را با هم مقایسه کرده و گفته بود که HACM نسبت به ARRW «با تعداد بیشتری از هواپیماهای ما سازگار است و به ما توانمندی کلی مبارزه ای بیشتری می دهد». HACM موشک کوچکتری است که می تواند توسط جت های جنگنده حمل شود، در حالی که ARRW چنان بزرگ بود که تنها بمب افکن ها می توانستند آن را حمل کنند. گفته می شود که HACM برد کمتری دارد که از سایز کوچکتر آن ناشی می شود. همچنین گفته می شود که یک بمب افکن می تواند تعداد HACM های بیشتری را در مقایسه با ARRW حمل کند که یک هواپیمای واحد را قادر می سازد که در هنگام جنگ به اهداف بیشتری حمله کند.

AGM-183A جدیدترین موشک هایپرسونیک ایالات متحده

انتظار برای تست

اگر چه نشانه های واضحی از تست ARRW وجود ندارد، هیچکس غیر از دولت ایالات متحده نمی داند که این تست چه زمانی انجام می شود یا اینکه آیا تاکنون انجام شده یا خیر. نیروی هوایی معمولاً تست های خود را ۷۲ ساعت پس از انجام شدنشان اعلام می کند و به نظر می رسد که در روزهای پیش رو این اتفاق رخ دهد.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت