» تکنولوژی » Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا
۵ نکته جالب در مورد Project Mayhem؛ بمب افکن بدون سرنشین مافوق صوت آینده
تکنولوژی

Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا

1403-03-01 00708

نیروی هوایی ایالات متحده در حال کار بر روی پروژه ای به نام Project Mayhem است تا یک بمب افکن هایپرسونیک را توسعه دهد که می تواند موشک هایی را با سرعت بیش از ۱۰ ماخ حمل کرده و شلیک نماید. این پروژه عمدتاً برای رسیدن به سرعت های بسیار بالا طراحی شده است، فراتر از دسترس هواپیماها، موشک ها و حملات دشمن. با وجود تکنولوژی های پایش و راداری پیشرفته، سرعت یک ابزار دفاعی حیاتی برای آینده به شمار می آید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی پروژه Project Mayhem و اهداف و تکنولوژی های آن بپردازیم.

 Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا

۱- سرعتی که تاکنون دیده نشده است

سرعت مورد نظر: ۱۰ ماخ

ویژگی ها قابلیت ها
سرعت کروز مورد نظر ۱۰ ماخ (۱۲,۳۴۸ کیلومتر بر ساعت)

در سال ۲۰۱۸، سیستم موشکی هایپرسونیک روسیه به نام Kh-47M2 Kinzhal با قابلیت های خیره کننده ای همه را شگفت زده کرد. این موشک های نابودگر و قوی که تنها یک شانس برای نابود کردن هدف دارند، هر فروند می تواند صدها میلیون دلار قیمت داشته باشد. در مقابل، هواپیماهای هایپرسونیک قابلیت استفاده بیشتری داشته و عموماً برای پرواز بالای سرعت ۵ ماخ طراحی می شوند.

بر اساس گزارش ها، Project Mayhem طوری طراحی شده که سرعتی در حدود ۱۰ ماخ داشته باشد. هر چیزی با این سرعت، چالش بزرگی برای بدنه و فریم کلی ایجاد می کند که از اصطکاک شدید و استرس های ناشی از مقاومت هوا ناشی می شود. تکنیک های موسوم به مهندسی مدل پایه برای ساخت دیجیتالی تمام عناصر هواپیما به کار برده می شود.

 Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا

۲- میلیون ها دلار در قراردادهای مجزا اعطا شده است

قرارداد نیروی هوایی برای پروژه Project Mayhem: 334 میلیون دلار

شرکت وظیفه مبلغ قرارداد
Leidos سیستم هایپرسونیک هواتنفسی ۳۳۴ میلیون دلار
Leidos بررسی نیازهای سیستم و بررسی طراحی مفهومی ۲۴ میلیون دلار

در دسامبر ۲۰۲۲، شرکت مهندسی Leidos قراردادی به مبلغ ۳۳۴ میلیون دلار با آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی ایالات متحده منعقد کرد تا یک سیستم هایپرسونیک هواتنفسی را برای این سرویس توسعه دهد. در طی ۵۱ ماه، این برنامه به نیازمندی های سیستم های اولیه و بررسی های طراحی مفهومی نیاز دارد که هزینه اولیه آن ۲۴ میلیون دلار تعیین شده است.

شرکت Draper در همکاری با کار بر روی خلق دیجیتالی بمب افکن هایپرسونیک سری نیروی هوایی ایالات متحده را آغاز کرده است.

 Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا

۳- یک پلتفرم با نیروی اسکرمجت

یک اسکرمجت با سیکل ترکیبی در کنار یک موتور جت سنتی

موتور جت اسکرمجت
احتراق ساب سونیک احتراق هایپرسونیک
قطعات چرخان بدون قطعات چرخان
فشرده سازی مرکزگرا استفاده از سرعت پرنده برای فشرده سازی هوا
ایده آل برای سرعت های ساب سونیک ایده آل برای سرعت های هایپرسونیک (بالای ۵ ماخ)

موتورهای جت سنتی با فشرده سازی هوا به کمک تکنولوژی فشرده سازی مرکز گرا، نیروی پیشرانه تولید می کنند. اسکرمجت ها از فشار شدید جریان هوای پرسرعت به درون موتور استفاده می کنند. در سرعت های پایین، فشار هوای ورودی برای عملکرد اسکرمجت کافی نیست. بدین ترتیب، اسکرمجت ها معمولاً در سرعت های بالا و تنها برای یک بار استفاده می شوند.

اسکرمجت سیکل ترکیبی، که موتور جت سنتی را در داخل خود دارد، می تواند بهترین عملکرد را در هر دو دنیا داشته باشد. این نوع موتور ترکیبی می تواند سفر و دفاع هوایی را دگرگون کند.

اسکرمجت ترکیبی به این معناست که هواپیما می تواند بلند شده و به سرعت های ۳ ماخ برسد، پیش از اینکه پیشرانه اش را به اسکرمجت بسپارد تا به سرعت های بالای ۵ ماخ برسد. در حریم هوایی دشمن، بمب افکن هایپرسونیک Mayhem می تواند موشک ها و بمب های متعارف را شلیک نموده یا عملیات های جاسوسی و شناسایی انجام دهد. طراحی اسکرمجت ترکیبی، همچنین، به این معناست که هواپیما می تواند به راحتی و با ایمنی کامل به اکثر فرودگاه ها نزدیک شده و در آن ها فرود بیاید.

 Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا

۴- عصر هایپرسونیک

این هواپیما می تواند تکنولوژی کنونی را به عصر هایپرسونیک ببرد

تکنولوژی هزینه
موشک های هواپیماهای جت استاندارد ۴۵۰,۰۰۰ تا ۱۰ میلیون دلار
موشک های تخصصی ۱۵ تا ۷۰ میلیون دلار
موشک های هایپرسونیک بیش از ۱۲۰ میلیون دلار

بمب ها و موشک های متعارفی که معمولاً در حملات هوا به هوا و سطح به هوا استفاده می شوند، تکنولوژی هایی قدیمی و منسوخ به شمار می آیند. به همین خاطر است که موشک های هایپرسونیک، همانند موشکی که در سال ۲۰۱۸ توسط روسیه رونمایی شد، راه آینده را نشان می دهند. به جای هزینه صدها میلیون دلار روی یک موشک یکبار مصرف، پروژه موسوم به Project Mayhem قصد دارد مهمات های کنونی را به عصر هایپرسونیک ببرد.

مهمات های متعارف را می توان در سرعت های مافوق صوت حمل کرد و این موضوع تکنولوژی رزمی کنونی را دگرگون می سازد. پرنده بدون سرنشین Project Mayhem را می توان به حریم هوایی دشمن برد، عملیات مورد نظر را انجام داد و بدون اینکه دشمن متوجه شود یا بتواند این پرنده را رهگیری نماید، به قلمرو امن خودی بازگردد. علاوه بر این، ماهیت بدون سرنشین این هواپیما به آن امکان می دهد تا ریسک های خطرناک تری در منطقه نبرد انجام دهد.

 Project Mayhem بمب افکن مافوق صوت بدون سرنشین آمریکا

۵- تکنولوژی همچنان در حال تکامل است

این هواپیما به سیستم های خنک کننده بسیار پیچیده ای نیاز دارد

تکنولوژی های در حال تکامل
طراحی دیجیتال
روتین های عملیاتی در سرعت های مافوق صوت
موتور سیکل ترکیبی
مواد مقاوم در برابر فشارهای بالا

وقتی به سرعت ۱۰ ماخ برسید، همه چیز به سرعت داغ می شود. این قاب هوایی باید در برابر دماهای شدید ناشی از اصطکاک و مقاومت هوا، مقاوم باشد. تکنولوژی لازم برای ساخت چنین هواپیمایی هنوز در حال توسعه است. برای مثال، توانایی تبدیل دیجیتال تا چند سال پیش در دسترس نبود.

متوقف کردن یا کاهش سرعت یک هواپیما بعد از رسیدن به سرعت های مافوق صوت نیز خود یک چالش است. موتورها باید طوری طراحی شوند که در برابر تمام سرعت ها سازگار باشند، از جمله سرعت بلند شدن از روی باند، سرعت کروز و به زمین نشستن ایمن.

منبع

هاوین مگ

به این نوشته امتیاز بدهید!

هاوین مگ

هاوین مگ

جدیدترین اخبار حوزه های متنوع تکنولوژی: موبایل، تبلت، لپ تاپ، رباتیک، سخت افزار، شبکه، گجت، امنیت، نجوم و فضانوردی، سیستم های عامل، اپلیکیشن، بازی، خودرو، لوازم خانگی، معماری، عکاسی ، آینده و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

×
ورود / عضویت